Vintage keramická váza / Keramo Kožlany / 60.léta

aaDSC 0921
300 Kč –36 %

Originální retro váza z 60tých let značená Keramo Kožlany.

300 Kč –36 % 190 Kč
Skladem (1 ks)

Značená podnikem Keramo Kožlany. Bez poškození.

Výška 14cm

 


 

Keramo Kožlany

Kožlany patří mezi střediska s nejrozvinutější tradicí výroby keramiky a hrnčířiny již od roku 1351, kdy byly povoleny pravidelné trhy. Na nich prodávali své výrobky i hrnčíři, ale první písemné zprávy jsou až z poloviny 17. století.

Hrnčíři se sdružovali v cechy a zanechali v Kožlanech mnoho písemných památek. Z nich se dovídáme již od počátku 18. století o počtu mistrů, jejich tovaryších a cechovním životě. Jména uvedená v cechovních knihách svědčí o tom, že hrnčířské řemeslo se dědilo. Nacházíme zde hrnčířské rodiny Šubrtů, Hoffmanů, Rabštejnků a Vožehů.
Od počátku 20. století došlo v Kožlanech ke stabilizaci počtu dílen, které pracovaly celou první republiku. Byly to hrnčírny malé a pracovali v nich 2-3 lidé, většinou příbuzní. Do 1. světové války pracovalo v Kožlanech 8 dílen. V mnohých nebyla po válce již výroba obnovena a majitelé se většinou věnovali zemědělství. 
Největší dílnou, která se zachovala, byla továrna na kameninové a hliněné zboží pod obchodním názvem ARA, založená v r. 1912 panem Arnoštem Rabštejnkem. Tento provoz se neustále rozšiřoval a postupem času zaměstnával i hrnčíře z ostatních uzavřených dílen. ARA se stala v roce 1951 sloučením tří soukromých hrnčířů jádrem výrobního družstva Keramo Kožlany. 
V roce 1990 družstvo obdrželo výzvu k vydání původního objektu synům Arnošta Rabštejnka - původního majitele. Nemovitý i movitý majetek byl vydán a ihned opět družstvem odkoupen zpět a tím byla zachována výroba keramiky a hrnčířiny v Kožlanech.

Kód Kód: 02-087
Jméno značky: Keramo Kožlany
Kategorie: Dekorace
Záruka: 1 rok
Zpět do obchodu